Türkiye'deki Mülteciler için 127 milyon Avro
AKDENİZ İLETİŞİM
BÜYÜKŞEHİR BABALAR GÜNÜ 2022
Haber
06 Ağustos 2019 - Salı 17:48
 
Türkiye'deki Mülteciler için 127 milyon Avro
Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT): AB'nin bugüne kadarki en büyük insani yardım programını güçlendirmek için 127 milyon Avro
DÜNYA Haberi
Türkiye'deki Mülteciler için 127 milyon Avro

Komisyon, mültecilerin AB'nin Türkiye'deki en büyük insani yardım programından faydalanmaya devam etmelerini sağlamak amacıyla FRİT aracılığıyla Sosyal Uyum Yardımı (SUY) 127 milyon Avroluk ilave destek verileceğini duyurdu. Bu yeni fon ile birlikte AB'nin programa sağladığı toplam katkı 1.125 milyar Avroya ulaşıyor.
 

Komisyon'un İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Üyesi Christos Stylianides konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "AB, Türkiye'ye ve en savunmasız durumdaki mültecilere yönelik taahhütlerini yerine getiriyor. Yeni fonumuz 1.6 milyonu aşkın mülteciye ulaşmamızı mümkün kılarak, onların Türkiye'de yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olacak. İnsani yardım alanındaki yenilikler bakımından bir başarı hikâyesi oluşturan mali yardım programımız, pek çok aileye Suriye'deki savaştan kaçtıktan sonra güvenli bir gelecek kurma şansı tanımıştır."

SUY programı sadece Türkiye'de kullanılabilen ve kullanımı sıkı bir şekilde takip edilen özel bir banka kartı yoluyla mültecilere aylık mali yardım sağlamaktadır. Bu şekilde mülteciler gıda ve kira gibi temel ihtiyaçlarını kendileri öderken, yerel ekonomiye ve topluma entegrasyonları sağlanmaktadır.

Ön bilgi

AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin desteklenmesi için ciddi bir ek fon desteği sağlanması doğrultusunda Avrupa Birliği Konseyi’nin yaptığı çağrıya cevaben 2015 yılında oluşturulmuştur.Programın toplam bütçesi 6 milyar Avro olup bu rakam, 3 milyar Avroluk iki eşit dilime ayrılmıştır.

6 milyar Avro tutarındaki fonun 5.6 milyar Avrodan fazlasının tahsisatı yapılmış; 80 proje ile birlikte 3.5 milyardan fazlası sözleşmeye bağlanmış ve 2.4 milyarlık bölümünün de dağıtımı yapılmıştır. AB’nin Türkiye’deki insani yardım desteği sağlık, eğitim, koruma ve temel ihtiyaçların karşılanması gibi alanlarda yürütülen projeler yoluyla en hassas konumdaki mültecilerin desteklenmesine odaklanmaktadır.

ESSN (Sosyal Uyum Yardım Programı)  Türk makamlarıyla yakın bir işbirliği içinde AB’nin insani yardım ortakları tarafından uygulanmaktadır. AB finansmanıyla 1.6 milyondan fazla mülteci ayda kişi başına 20 Avro civarında bir destek almakta olup bunun yanında, kira ve gıda gibi temel ihtiyaçların karşılanması adına bu kişilere üç ayda bir ek destek sağlanmaktadır. Banka kartı kullanan kayıt altındaki mülteciler bilinmekte ve düzenli olarak izlenmektedir.

İnsani yardımın yanı sıra FRIT kapsamındaki kalkınma projeleri eğitim, göç yönetimi, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik destek konularına odaklanmaktadır.

Daha fazla bilgi için:
Factsheet - The EU FacilityforRefugees in Turkey
Factsheet - Humanitariansupporttorefugees in Turkey

Kaynak: Editör: www.habermeclisi.net
Etiketler: Türkiye'deki, Mülteciler, için, 127, milyon, Avro,
Haber Yazılımı