Katar ile Serbest Ticaret Anlaşması Türk İhracatçılarını Mutlu Etti
Haber
06 Eylül 2018 - Perşembe 10:08
 
Katar ile Serbest Ticaret Anlaşması Türk İhracatçılarını Mutlu Etti
Katar, Suudi Arabistan’ın başını çektiği bir grup ülkenin ambargo sürecinde kendisine dostluk elini uzatan ülkeleri davet ettiği “Uluslararası Ürün Fuarı"nı 8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlemeye hazırlanırken, Türkiye ile Katar arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması fuarı, Türk ihracatçıları için daha anlamlı kıldı.
DÜNYA Haberi
Katar ile Serbest Ticaret Anlaşması Türk İhracatçılarını Mutlu Etti

İki ülke arasında ticareti etkileyen tarife ve tarife dışı engelleri kaldıran, iki ülke arasında serbest ticaret zemini sağlayan, anlaşmaya taraf olan ülkelerin firmalarına, diğer ülke firmalarına göre avantajlar sağlayan Serbest Ticaret Anlaşmasının Türkiye ile Katar arasında “Uluslararası Ürün Fuarı" öncesinde imzalanmasının çok isabetli olduğunu ve Türk firmalarına tarihi bir fırsat sunduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihracatçı firmaları Katar’daki fırsatları değerlendirmeye davet etti.

 

 

“Katar Uluslararası Ürün Fuarı" öncesinde iki ülke Merkez Bankalarının Para Takas Anlaşması yaptığını da hatırlatan Eskinazi, “İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yanında; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında ikili iş birliğini geliştirmek amacıyla Para Takas Anlaşması çok kısa süre önce imzalandı. Katar, Türkiye’de 15 milyar dolar yatırım kararı aldığını tüm dünyaya duyurdu. Türkiye ile Katar arasında imzalanan Para Takas Anlaşması iki ülke arasında yerel para birimleri üzerinden ticareti kolaylaştıracak. Türk ihracatçılarımız Katar Uluslararası Ürün Fuarı’na katılarak ya da bu ülkeye yoğunlaşarak bu avantajlı iklimi fırsata dönüştürebilirler” diye konuştu.

 

 

Doha Fuar ve Kongre Merkezi'nde 8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan, “Uluslararası Ürün Fuarı"nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri gerçekleştirecek. Fuar, tarım, gıda, sanayi ve taşımacılık sektörleri başta olmak üzere tüm firmaların katılımına açık.

 

Katar’ın düzenlediği “Uluslararası Ürün Fuarı"na 5 Haziran 2017 tarihinde komşuları tarafından Katar'a karşı uygulanmaya başlanan ambargo sonrasında Katar'a destek olan Türkiye, Cezayir, Azerbaycan, Irak, Kuveyt, Fas, Umman, Tacikistan, Pakistan ve Tunus davet edildi.

 

 

Katar’a ihracatımız yüzde 93 arttı

 

Türkiye’den Katar’a yapılan ihracat 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde yüzde 93’lük artışla 330 milyon dolardan, 636 milyon dolara yükseldi.

 

Katar’a ihracatta Demir ve Demirdışı Metaller Sektörü, 118 milyon dolarlık tutarla zirvede yer aldı. Elektrik-Elektronik Sektörü ve Kimya Sektörü 75’er milyon dolarlık dışsatım ile zirve ortağı oldu. Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektörü ise; 45 milyon dolarlık ihracatı hanesine yazdırdı.

 

Kaynak: Editör: www.habermeclisi.net
Etiketler: Katar, ile, Serbest, Ticaret, Anlaşması, Türk, İhracatçılarını, Mutlu, Etti, ,
Haber Yazılımı