Yenişehir Belediyesi Sanat Galerilerini Açtı
Büyükşehir 16.02.2021
Haber
22 Kasım 2020 - Pazar 13:13
 
Yenişehir Belediyesi Sanat Galerilerini Açtı
Mersin Yenişehir Belediyesi, dünyaca ünlü Mersinli ressam Ahmet Yeşil’in adını verdiği Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi’ni, Yeşil’in 138’inci ve bugüne kadarki en kapsamlı resim sergisi ile açtı. Ahmet Yeşil’in 1972 yılından bu yana yaptığı 72 eserinin yer aldığı ‘Yer, zaman ve mekân’ temalı resim sergisi ve sanat galerileri ziyaretçilerden büyük beğeni aldı.
Sanat Haberi
Yenişehir Belediyesi Sanat Galerilerini Açtı

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde kurulan ve ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapabilecek standartlardaki sanat galerilerinin açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve ressam Ahmet Yeşil’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Başkan Özyiğit, “Sanata olan ilgi ve alakamızı arttıracağız”

Sanat galerilerinin açılışında konuşan ve sanatla iç içe yaşayacaklarını ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Mersin’in kültüre ve sanatına hizmet eden çok değerli güzel insanlar, sanat dostları, hepiniz bu güzel günde buradasınız, hoş geldiniz, onur verdiniz. Biz ‘Yenişehir’i kültürün ve sanatın başkenti yapacağız’ dedik. Bunu daha başkan olarak seçilmeden önce söylemiştik. Belki bir bina eksik yapacağız ama Yenişehir’de yaşayan sanat aşığı insanların taleplerinin karşılık bulması için gerekli çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Şöyle bir avantajımız var. Geçmiş dönemlerde görev yapan belediye başkanlarımız alt yapı hazırlamışlar. Bu alt yapıyı en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi gerçekten de Türkiye’nin müstesna sanat merkezlerinden birisi. Geçmiş dönemlerde burası daha çok gösteri merkezi olarak kullanılıyordu. Şimdi burası aynı zamanda bir kültür ve sanat eğitim merkezi. Burada binin üzerinde her yaştan vatandaşımız eğitim alıyordu. Pandemi kısıtlamalar getirdi ama bunu da aşacağız. Bugün Mersinimizin yetiştirdiği büyük bir değer olan Sayın Ahmet Yeşil’in ismini verdiğimiz sanat galerisini açıyoruz. İki sanat galerisini birden açıyoruz. Ahmet Yeşil’i dünya tanıyor ama Mersin ve Türkiye yeteri kadar tanımıyor. Tanıtacağız, anlatacağız ve sanatla iç içe yaşayacağız. Bugün Yenişehir’de özel bir iş yaptığımızı düşünüyorum ama yeter mi yetmez. Sanata olan ilgi ve alakamızı arttıracağız.” dedi.

Özyiğit, “Üretmeye devam edeceğiz.”

Sanat galerilerinin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Abdullah Özyiğit, üretmeye devam edeceklerini ve üretenlere de destek vereceklerini belirterek şunları dile getirdi: “Burada tabi ki Aynur Sakuçoğlu kardeşimin çok emeği var. Ve bu işin her dakikasına koşturdu, ona acil şifalar dilerken, bir teşekkürü de sizler adına kendisine sunmak istiyorum. Yenişehir Belediyemizin çok kıymetli çalışanları, başkan yardımcılar, müdürleri ve meclis üyelerimizin çok katkısı var. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Üretmeye devam edeceğiz. Daha yolumuz uzun. Bugün Yenişehir ve Mersin’de hep birlikte Sayın Vahap Seçer ile Mezitli’de Neşet başkanımla, Tarsus’ta Haluk başkanımla kentin başka bir kent olduğunu, buranın sosyal demokrat ve çağdaş bir anlayışla yönetildiğini göstereceğiz. Çalışmamız ve üretmemiz gerekiyor, üretenlere destek vermemiz

Kaynak: Editör: www.habermeclisi.net
Etiketler: Yenişehir, Belediyesi, Sanat, Galerilerini, Açtı,
Haber Yazılımı